راهنمای انواع کمپین‌های گوگل ادز برای برندها و کسب‌وکارهای ایران در ۱۴۰۳

فهرست مطالب

مطمئن نیستید کدام یک از انواع کمپین‌های گوگل ادز برای تبلیغات برند شما مناسب است؟ با تیوبرز‌پی می‌توانید بهترین راهکار دست‌یابی به مشتریان بالقوه را پیدا کنید.

مشتری ایده‌آل کسب‌وکارتان را در خیال مجسم کنید که در اینترنت برای محصول یا خدمات شما جستجو می‌کند و بلافاصله با تبلیغ برند یا کسب‌وکارتان روبه‌رو می‌شود. تبلیغات گوگل این تصور را به واقعیت تبدیل کرده است! اما از میان انواع کمپین‌های گوگل ادز کدام یک برای شما مناسب است؟ نگران نباشید، در راهنمای امروز تیوبرزپی، با انواع کمپین گوگل ادوردز آشنا خواهید شد تا به مشتریان هدف برسید و اهداف بازاریابی برندتان را محقق کنید.

انواع کمپین‌های گوگل ادز

گوگل ادز | Google Ads

گوگل ادز برای بازاریابی آنلاین مانند مکمل و داروهای بدنسازی است. با این پلتفرم می‌توانید تبلیغات هدفمند بسازید و آن‌ها در موتورهای جستجو، وب‌سایت‌ها و حتی یوتیوب نمایش دهید. در مقاله گوگل ادز چیست می‌توانید به طور کامل راجع به پلتفرم تبلیغات آنلاین گوگل اطلاعات کسب کنید.

بهترین قسمت گوگل ادز این است که فقط زمانی هزینه می‌پردازید که کاربر روی آگهی شما کلیک کند! به عبارت ساده‌تر، روش بازاریابی مقرون‌به‌صرفه‌ای برای افزایش فروش، انتقال ترافیک به سایت، برندسازی و ایجاد لید است. مقاله مزایای تبلیغات گوگل ادز را برای آشنایی با سایر نقاط قوت این روش بازاریابی با دقت بخوانید.

 

اهمیت انتخاب کمپین گوگل ادز مناسب

انتخاب کمپین مناسب از میان انواع کمپین‌های گوگل ادز همانند انتخاب ابزارآلات است. تصور کنید که بخواهید میخ را با پیچ‌گوشتی بکوبید؛ ممکن است بتوانید ولی روندی طاقت‌فرسا و کند خواهد داشت. از این رو، انتخاب انواع کمپین‌های گوگل ادز اهمیت بالایی دارد.

کمپین جستجو (search campaign) با آگهی متنی برای دستیابی به مشتریان بالقوه انتخابی فوق‌العاده است؛ اما اگر هدف شما برندسازی است، کمپین نمایش یا دیسپلی (display campaign) با عناصر دیداری جذاب و خیره‌کننده بهتر است.

با انتخاب درست انواع کمپین گوگل ادوردز می‌توانید مطمئن باشید که پیام شما به شیوه‌ای صحیح به افراد مناسب می‌رسد؛ در نتیجه نرخ بازگشت سرمایه (ROI) به حداکثر میزان ممکن خواهد رسید.

انواع کمپین‌های گوگل ادز

انواع کمپین‌های گوگل ادز مثل منو یک کافه هستند؛ نوشیدنی‌ها و کیک‌های متنوعی (کمپین‌ها) برای ذائقه‌های مختلف (اهداف بازاریابی) وجود دارد. در جدول زیر، انواع کمپین گوگل ادوردز را مشاهده می‌کنید:

جدول انواع کمپین گوگل ادوردز

Google Ads Campaigns  انواع کمپین‌های گوگل ادز هدف محل نمایش تبلیغات
Search Network شبکه جستجو هدایت ترافیک به وب‌سایت، لید، فروش صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs)
Display Network شبکه نمایش برندسازی، ترافیک وب‌سایت میلیون‌ها وب‌سایت و برنامه
Shopping Ads تبلیغات خرید فروش محصول گوگل شاپینگ و سایت‌های همکار
Video Ads تبلیغات ویدیویی برندسازی، تعامل، نصب برنامه یوتیوب و سایر پلتفرم‌ها
App Ads تبلیغات برنامه نصب برنامه، تعامل برنامه‌ها و وب‌سایت‌های تلفن همراه
Discovery Ads تبلیغات دیسکاوری برندسازی، تعامل فید جستجوی گوگل، فید اصلی یوتیوب و جیمیل
Local Campaigns کمپین‌های محلی هدایت ترافیک به فروشگاه، تماس تلفنی نتایج جستجو و Google Maps
Performance Max حداکثر بازده و عملکرد به حداکثر رساندن نرخ تبدیل (conversion rate) در میان تمام اهداف بازاریابی  نتایج جستجو، نمایش، یوتیوب، Gmail و موارد دیگر
Smart Campaigns کمپین‌های هوشمند ایجاد کمپین ساده (ابتدایی) شبکه جستجو و شبکه نمایش

نکته: کمپین خرید یا شاپینگ ادز در ایران کاربرد ندارد!

نحوه درست انتخاب انواع کمپین‌های گوگل ادز

یک آهنگساز و نوازنده حرفه‌ای را در نظر بگیرید که مجموعه‌ای بزرگ از آلات موسیقی دارد. انواع کمپین‌های گوگل ادز همانند سازهای مختلف هستند؛ نواختن هر یک برای ایجاد صدایی خاص است. انتخاب ساز اشتباه مثل این می‌ماند که یک آهنگ هوی متال را با یک سه‌تار بنوازید! نامناسب و بی‌نتیجه! در این بخش، با نحوه انتخاب کمپین درست از میان انواع کمپین‌های گوگل ادز را متناسب با اهداف بازاریابی‌تان آشنا خواهید شد:

انواع کمپین‌های گوگل ادز

۱. تعیین اهداف تبلیغاتی

 • افزایش ترافیک وب‌سایت: آیا می‌خواهید که افراد بیشتری به وب‌سایت شما سر بزنند و پیشنهادات شما را جستجو کنند؟
 • تقویت روند برندسازی: آیا هدف اولیه شما این است که نام برندتان بر سر زبان‌ها بیفتد و شناخته شود؟
 • ایجاد لید: آیا به دنبال یافتن اطلاعات تماس مشتریان بالقوه نظیر ایمیل و شماره تلفن همراه هستید؟
 • فروش: آیا می‌خواهید بازدیدکنندگان وب‌سایت به مشتریانی تبدیل شوند که برای دریافت خدمات یا محصولات شما هزینه می‌پردازند؟
 • ارتقای دانلودهای اپلیکیشن: آیا هدف شما این است که کاربران بیشتری اپلیکیشن شما را دانلود و استفاده کنند؟

۲. تطبیق اهداف با نوع کمپین

راهنمای زیر در انتخاب انواع کمپین‌های گوگل ادز متناسب با اهداف مختلف به شما کمک می‌کند:

 • هدف: افزایش ترافیک وب‌سایت
 • بهترین گزینه: شبکه جستجو با آگهی‌های متنی که در صفحه نتایج موتور جستجو نمایش داده می‌شوند. بهترین راه دست‌یابی به کاربرانی است که فعالانه درباره کلیدواژه‌های مرتبط با کسب‌وکار شما جستجو می‌کنند.
 • گزینه مکمل: شبکه نمایش با آگهی‌های بنری که در وب‌سایت‌های مختلف نمایش داده می‌شوند؛ دست‌یابی به مخاطبان و برندسازی را همزمان با آگهی‌های شبکه جستجو افزایش می‌دهند.

 • هدف: ایجاد لید
 • بهترین گزینه: شبکه جستجو با آگهی‌های متنی که می‌تواند شامل افزونه‌های تماس برای جستجوهای اطلاعات تماس باعث افزایش ترافیک کاربرانی می‌شود که مایل به برای برقراری تماس با شما باشند.
 • گزینه مکمل: شاپینگ‌ادز که در ایران کاربرد ندارد!

 

 • هدف: افزایش فروش
 • بهترین گزینه: شاپینگ‌ادز که برای برندهای ایرانی فعال نیست.
 • گزینه مکمل: شبکه جستجو با آگهی‌هایی که حاوی پیشنهادات ویژه یا تخفیفات هستند.
 • هدف: افزایش دانلودهای اپلیکیشن: آگهی‌های اپلیکیشن که در وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها نمایش داده می‌شوند تا به کاربرانی دسترسی پیدا کنید که احتمال دارد اپ شما را دانلود کنند.

۳. به خاطر داشته باشید که همیشه سیاه و سفید نیست

اغلب اوقات می‌توانید انواع کمپین‌های گوگل ادز را با هدف تعیین استراتژی مناسب ترکیب کنید. برای نمونه، راه‌اندازی هر دو کمپین شبکه جستجو و شبکه نمایش، روشی قدرتمند برای رشد همزمان آگاهی از برند و افزایش ترافیک به شمار می‌رود.

نکات تکمیلی: از میان انواع کمپین‌های گوگل ادز می‌توان به «پرفورمنس مکس» اشاره کرد که از یادگیری ماشین برای بهینه‌سازی آگهی‌ها طبق اهداف شما بهره می‌گیرد. ضمنا مدیریت آن برای شروع کمپین مستقل با یک هدف مشخص ساده‌تر خواهد بود.

سخن پایانی: راه‌اندازی کمپین گوگل ادز با تیوبرزپی

همان‌طور که خواندید، انواع کمپین‌های گوگل ادز برای اهداف گوناگون هر کسب‌وکار ارائه می‌شوند. انتخاب درست انواع کمپین گوگل ادوردز، تهیه استراتژی هدفمند و بهینه‌سازی مداوم می‌تواند به کمپین‌های موفق منجر می‌شود تا بتوانید به اهداف خود شامل افزایش فروش، ایجاد لید یا شناخته‌شدن برند دست پیدا کنید.

کارشناسان مجموعه ما در تیوبرز‌پی با به‌کارگیری دانش و تجربه در زمینه انواع کمپین‌های گوگل ادز همراه شما هستند تا استراتژی مختص بیزینس شما را تعیین و کمپین‌ها را مدیریت کنند. برای دریافت مشاوره رایگان از طریق چت آنلاین اقدام کنید.

پرسش‌های پرتکرار انواع کمپین گوگل ادوردز

۱. برای تبلیغ اپلیکیشن موبایل کسب‌وکار کدام زیرمجموعه‌ کمپین‌های شبکه‌ جستجو در گوگل ادز مناسب‌تر است؟

بهترین گزینه برای تبلیغ دانلود اپلیکیشن موبایل، «نصب اپلیکیشن» است که به شما امکان می‌دهد تا روی کاربرانی تمرکز کنید که به احتمال زیاد اپلیکیشن شما را دانلود می‌کنند.

۲. چرا استفاده از افزونه‌های تبلیغاتی برای نمایش اطلاعات بیشتر در گوگل ادز مهم است؟

افزودن اطلاعات بیشتر به تبلیغات خود، مانند شماره تلفن، لوکیشن یا لینک به وب‌سایت به کاربران اطلاعات بیشتری  می‌دهد و آن‌ها را به انجام اقدام مورد نظرتان ترغیب می‌کند.

۳. مزایای استفاده از افزونه‌های تبلیغات گوگل چیست؟

نرخ CPC (هزینه به ازای کلیک) کمتر می‌شود. گوگل به تبلیغات دارای افزونه رتبه بالاتری می‌دهد، یعنی باید پول کمتری برای هر کلیک روی تبلیغات بپردازید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0:00
0:00