راهنمای کامل و جامع سئو یوتیوب در سال ۲۰۲۴ | تیوبرزپی

آموزش سئو یوتیوب

فهرست مطالب

آموزش سئو یوتیوب مطابق با آخرین الگوریتم‌های ۲۰۲۴

در سال ۲۰۲۴ الگوریتم یوتیوب دو هدف را دنبال می‌کند:

 • پیشنهاد ویدیو بر اساس علاقه‌مندی‌های کاربران
 • انتخاب ویدیو مطابق history کاربران و محتواهای مشابهی که قبلاً تماشا کرده‌اند.

الگوریتم شورت‌ویدیوها براساس همین الگوریتم یوتیوب عمل می‌کند اما رفتار کاربر را بیشتر از عملکرد محتوا در نظر می‌گیرد. پس سئو کانال یوتیوب خود را همزمان با آپدیت الگوریتم‌ها و سیاست‌های این پلتفرم در سال ۲۰۲۴ متحول کنید. با تیوبرزپی همراه باشید.

سئو یوتیوب در سال ۲۰۲۴ چیست؟

 برای درک مفهوم سئو یوتیوب در سال ۲۰۲۴ به تغییر رویکرد و الگوریتم این پلتفرم توجه کنید:

تیوبرزپی

از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۳
بازدید بیشتر زمان تماشای بیشتر لایک و کامنت بیشتر

 

 

تیوبرزپی اولین MCN رسمی مورد تأیید Google Adsense در ایران علاوه بر ارائه خدمات نقد کردن درآمد یوتیوب، به یوتیوبرها کمک می‌کند تا از این تحولات مطلع باشند و در عرصه تولید محتوای یوتیوب به حاشیه رانده نشوند.

یوتیوب ویدیوها را چگونه رتبه‌بندی می‌کند؟

سیگنال‌های یوتیوب در رتبه‌بندی ویدیوها برای پیشنهاد به کاربران عبارتند از:

 • احتمال کلیک کاربر برای تماشای ویدیو شما
 • مجموع مدت‌زمانی که بازدیدکنندگان ویدیوهای شما را تماشا کرده‌اند.
 • تعداد ویدیوهایی که کاربر از کانال شما تماشا کرده است.
 • آخرین دفعه‌ای که کاربر ویدیوهایی با موضوع مشابه را نگاه کرده است.
 • جستجوهای پیشین کاربر
 • ویدیوهای قبلی که کاربر دیده است.
 • اطلاعات جمعیت‌شناختی شامل سن، جنسیت و موقعیت جغرافیایی کاربر

آموزش سئو یوتیوب

سه عامل اول فقط مربوط به کانال یوتیوب شما است.

ضمناً اگر کاربر تماشای ویدیوی شما را به پایان نرساند، الگوریتم یوتیوب به ویدیوی شما شک می‌کند که آیا محتوا با عنوان، توضیح و تصویر شاخص مرتبط بوده است! یوتیوب می‌خواهد کاربر زمان زیادی را در این پلتفرم به تماشای ویدیو مشغول شود. پس اگر کاربر ویدیو را به آخر نرساند، ویدیو به تدریج به سایر کاربران پیشنهاد داده نمی‌شود.

آیا سئو یوتیوب در سال ۲۰۲۴ افزودن کلمه کلیدی در بخش‌های مختلف است؟

سئو یوتیوب در سال ۲۰۲۴ تنها با انتخاب عنوان، توضیح، تگ‌ها و قلاب‌بندی امکان‌پذیر نیست. شما باید ویدیویی آن‌چنان با کیفیت تولید کنید که کاربر را تا آخرین ثانیه میخکوب کند.

مثلاً تصور کنید در کانال یوتیوب خود کتاب صوتی پرطرفداری منتشر کرده‌اید، نام‌گذاری، توضیح، تگ‌ها و قلاب‌بندی را به بهترین شکل ممکن انجام داده‌اید. اما زمانی‌که کاربر روی آن کلیک می‌کند، کیفیت نامناسب ضبط، صدای گوش‌خراش راوی و خوانش نه چندان جذاب باعث می‌شود که کاربر نتواند محتوا را تا آخر تحمل کند.

این مورد سبب می‌شود تا یوتیوب دیگر ویدیوی شما را در نتایج جستجو، صفحه اصلی یوتیوب و ویدیوهای پیشنهادی به کاربران نمایش ندهد حتی اگر برای سئوی محتوا از بهترین کانال‌های یوتیوب الگوبرداری کرده باشید.

کسب درآمد از یوتیوب

چگونه ویدیوهای یوتیوب را در سال ۲۰۲۴ سئو کنیم؟

مراحل سئو همگی پوچ می‌شوند اگر کاربر ویدیوی یوتیوب را تا لحظهٔ آخر تماشا نکند! پس تمامی مراحل سئو زمانی ثمربخش هستند که هدف بالا محقق شود. این مراحل عبارتند از:

 • تحقیق کلیدواژه
 • قراردادن کلیدواژه‌ها در عنوان، توضیح، تگ‌ها و قلاب‌بندی ویدیو
 • انتخاب تصویر شاخص و کاور جذاب متناســــب با محتوا
 • توجه به ریتم و ضرباهنگ ویدیو
 • قلاب‌بندی درست ویدیو
 • طول ویدیو

تأثیر انتخاب کلیدواژه در سئو یوتیوب

باید کلیدواژه‌هایی را انتخاب کنید که کاربران بیشتر جستجو کرده‌اند. می‌توانید پرجستجوترین کلمات کلیدی را با ابزارهای گوناگونی پیدا کنید. پس اگر کلیدواژه فرضی XYZ را تعداد خیلی کمی از کاربران جستجو کرده‌اند، انتخاب آن حداقل زمانی که دنبال‌کنندگان کمی دارید، تصمیمی نادرست است.

البته اگر دنبال‌کنندگان شما به چند صد هزار یا چند میلیون رسیده باشد، محتوای شما حداقل برای این گروه از کاربران نمایش داده می‌شود و می‌تواند ترندساز باشد.

کلیدواژه را باید در این بخش‌ها به کار ببرید:

 • محتوای ویدیو
 • کپشن (caption)
 • عنوان (title)
 • توضیحات (description)
 • تگ‌ها (tags)
 • قلاب‌بندی (hook)

کسب درآمد از یوتیوب

اهمیت تصویر شاخص و کاور متناسب در سئو یوتیوب

انتخاب تصویر شاخص یا تامنیل (thumbnail) و همچنین کاور جذاب زمانی بر سئو تأثیر می‌گذارد که با محتوا متناسب باشد. الگوریتم یوتیوب در سال ۲۰۲۴ مانند یک دهه پیش عمل نمی‌کند که با کاور جذاب کاربر را فریب دهید اما محتوای بی‌ربط یا بی‌کیفیت ارائه دهید.

اگر کاربر پس از تماشای تنها چند ثانیه از ویدیو آن را ببندد، تأثیر منفی دارد و به سایر کاربران پیشنهاد داده نخواهد شد. از این رو تناســـب تصویر شاخص و کاور با محتوا بسیار اهمیت دارد.

اهمیت ریتم و ضرب‌آهنگ ویدیو در سئو یوتیوب

مخاطب امروز مانند گذشته پر‌حوصله نیست. اگر در گذشته پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما تصنیف طولانی آوازه‌خوانی را گوش می‌کردند که چند دقیقه ابتدایی فقط آوایی را تحریر می‌کرد، نسل امروز دنبال ترک‌های سه دقیقه‌ای موسیقی است که خواندن ترانه خیلی زود یا حتی فوراً آغاز شود.

ویدیوهای یوتیوب هم از همین الگو پیروی می‌کنند. قرار نیست مخاطب به تماشای تیتراژ و مقدمه و دیباچه و پیش‌گفتار و چه و چه بپردازد. سریع به اصل مطلب بپردازید و با تدوین مناسب، زوائد محتوا را حذف کنید.

باز هم تأکید می‌کنیم که باید کاربر را تا پایان در ویدیو نگه دارید. پس این ریتم را تا انتهای محتوا حفظ کنید اما از زیاده‌روی و افراط بپرهیزید.

اهمیت قلاب‌بندی در سئو یوتیوب

قلاب‌بندی یا hook همان نقاط عطف ویدیو است که نام‌گذاری می‌کنید تا مخاطب نمای کلی محتوا را درک کند. مانند فهرست یک کتاب که متن را به فصل‌های مختلف تقسیم می‌کند، قلاب‌ها نیز ویدیو را فصل‌بندی می‌کنند. در نام‌گذاری قلاب از کلمات کلیدی استفاده کنید. نام قلاب را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که کاربرد بداند این بخش از ویدیو دربارهٔ چیست.

یوتیوب

تأثیر طول ویدیوها در سئو کانال یوتیوب

اگر کاربران یوتیوب ویدیوهای طولانی کانال شما را تا پایان تماشا کنند، الگوریتم یوتیوب را به میزان چشم‌گیری تحت تأثیر قرار می‌دهد. در نتیجه، احتمال اینکه محتوای کانال شما در نتایج جستجو یا ویدیوهای پیشنهادی ظاهر شود، بسیار بالاتر می‌رود.

جمع‌بندی آموزش سئو یوتیوب

در مقاله امروز، سئو یوتیوب را مطابق با آخرین رویکرد و الگوریتم این پلتفرم در سال ۲۰۲۴ مرور کردیم. برای سئو کانال یوتیوب خود به بهترین شکل ممکن، از پکیج ادمینی تیوبرزپی استفاده کنید تا بتوانید همچنان در صحنه رقابت یوتیوب باقی بمانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق چت آنلاین با کارشناسان مجرب پشتیبانی تیوبرزپی ارتباط برقرار کنید. همچنین پرسش‌ها، نظرات و پیشنهادهای خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید.

پرسش‌های پرتکرار آموزش سئو یوتیوب

۱. آیا تیترهای جنجالی در سئو یوتیوب اثرگذار است؟

تیترها زمانی بر رشد کانال شما اثر می‌گذارند که با محتوای ویدیو همخوانی داشته باشند و کاربر را فریب ندهند. اگر مخاطب پس از کلیک روی ویدیو خیلی زود از آن خارج شود، الگوریتم یوتیوب ویدیو را به دیگران پیشنهاد نمی‌دهد.

۲. اگر ویدیوهای قبلی بازدید کمی داشته باشند، محتوای جدید را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

خیر، هر ویدیو ماهیت مستقلی دارد. کیفیت بالای محتوای جدید و سئوی درست باعث می‌شود تا بتواند بازدید بالایی داشته باشد. پس اهمیت ندارد عملکرد ویدیوهای شما در گذشته چه بوده است.

۳. آیا سئو یوتیوب فقط مختص همین پلتفرم است؟

خیر، می‌توانید لینک ویدیوها را در وب‌سایت خود نمایش دهید یا کانال یوتیوب خود را در سایر شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنید. از دکمه کال تو اکشن مخاطبان را به کانال یوتیوب خود هدایت کنید.

41 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0:00
0:00