استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز مطابق مقررات ۱۴۰۳: حرکت روی لبه تیغ | تیوبرزپی

استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز

فهرست مطالب

در دنیای دیجیتال امروز که حوصله و توجه کاربر از حافظه ماهی‌های شب عید هم کوتاه‌تر است، کسب‌وکارها همواره دنبال چاره‌ای برای برندسازی و بازاریابی هستند. در این میانه، تبلیغات گوگل ادز نقش همان تابلوهای نئونی را در اینترنت ایفا می‌کنند.

هر جا که چشممان می‌خورد، گوگل ادز از قبل حضور دارد؛ از نتایج جستجو و وب‌سایت‌ها گرفته تا ویدیوهای یوتیوب که تماشا می‌کنیم. در این میان، چالشی اخلاقی و قانونی وجود دارد که بر سر راه کسب‌وکارهاست؛ استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز چه نتایج یا پیامدهایی دارد. مقاله امروز تیوبرزپی پا را فراتر از بید (بید چیست؟ برای آشنایی بیشتر با اصطلاحات گوگل ادز مقاله ما را بخوانید.) می‌گذارد و به استفاده استراتژیک از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز می‌پردازد.

استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز

پیش از شروع این مطلب، پیشنهاد می‌کنیم از سرویس بی‌نظیر تبلیغات گوگل ما برای رشد برند و افزایش فروش استفاده کنید. دو ماه کارمزد و مدیریت اکانت رایگان تنها گوشه‌ای از مزایای همکاری با کارشناسان گوگل ادز مجموعه تیوبرزپی به شمار می‌روند‌‌.

استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز

استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز

فرض کنید در دو ماراتن شرکت کرده‌اید اما مسیر مسابقه از یک سمت به میدان مین قوانین گوگل و از سوی دیگر به باتلاق ملاحظات اخلاقی می‌رسد. استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادوردز دقیقا بازسازی همین موقعیت است.

از لحاظ قانونی ممکن است خط قرمز نام‌های تجاری را رد کنید و به دردسر بیفتید و از نظر اخلاقی ممکن است آگهی‌تان از تبلیغات گمراه‌کننده تلقی شود و به اعتبار برند شما آسیب بزند.

استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز

پای در کفش برندهای معروف نگذارید

برندهای رقیب مانند یک جفت کفش شیک با تولید محدود است که هر کسی آرزوی داشتنش را دارد. مقررات از نشان تجاری برندها و محصولات حفاظت می‌کند؛ چرا که نشان تجاری درست مانند امضای یک کسب‌وکار است‌.

حالا تصور کنید امضای برند دیگری را در تبلیغات گوگل ادز خود استفاده کنید! چه پیامدهایی در انتظارتان خواهد بود؟

استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز

 • نقض قوانین نشان‌های تجاری: اگر از نشان تجاری رقبا در آگهی گوگل استفاده کنید، انگار که یک پرونده قضایی قطور برای خود تشکیل داده‌اید. آنان می‌توانند به جرم تخلف از مقررات مالکیت معنوی بدون مجوز از شما شکایت کنند.
 • تبلیغات جعلی و دروغین: به‌کارگیری نام یا نشان تجاری دیگران مانند فریب‌دادن کاربران است تا فکر کنند محصول یا سرویس شما از آن برندی دیگر است. امکان دارد جریمه شوید یا که مورد پیگرد قانونی قرار گیرید.

استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز

مقررات گوگل ادز درباره استفاده از برند رقبا

مقررات گوگل ادز این اجازه را می‌دهد تا از نام رقبا در برخی مولفه‌های آگهی خود استفاده کنید اما محدودیت‌هایی برای جلوگیری از انتشار محتوای گمراه‌کننده یا فریب‌دهنده وجود دارد:

 • می‌توانید نام رقبا را ذکر کنید ولی نباید این پیام اشتباه به کاربران منتقل شود که زیرمجموعه این برند هستید.
 • نمی‌توانید نشان تجاری دیگران را به گونه‌ای به کار ببرید که به نظر برسد مورد تایید این برند هستید.
 • گوگل ادز انتشار آگهی‌های گمراه‌کننده و فریب‌دهنده را در سه مرحله رد می‌کند:
  • بازبینی آگهی
  • رد آگهی
  • دریافت پیام اخطار

جزئیات بیشتر را در مقررات آگهی‌های گوگل یا Google Ads policies بخوانید.

استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز

پیامدهای استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز

 • گمراه‌کردن مشتریان: فرض کنید در اینترنت عبارت کرم مرطوب‌کننده نیوآ را جستجو کنید و با این آگهی روبه‌رو شوید که «حتی بهتر از مرطوب‌کننده‌های نیوآ». این آگهی مشتریان را گمراه می‌کند.
 • خدشه‌دار‌کردن اعتبار برند: تاکتیک‌های این‌چنین باعث می‌شود تا مشتریان بالقوه حس منفی به برند شما پیدا کنند.
 • جنگ تبلیغاتی: امکان دارد برند رقیب برای انتقام‌جویی از جنگ تبلیغاتی علیه برند شما استفاده کند‌.

استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز

استراتژی‌های درست استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز

استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز می‌تواند یک استراتژی کارآمد باشد، اما به زمانی که با رعایت قوانین انجام شود.

 • ارائه جایگزین واقعی: فقط در صورتی که محصول یا خدمات شما واقعا جایگزین رقیب باشد، از کلمات کلیدی مربوط به آن رقیب در تبلیغات خود استفاده کنید وگرنه به ضرر برند شما خواهد بود.
 • کسب مجوز: قبل از استفاده از نام رقیب در متن تبلیغ خود، حتماً از آن‌ها مجوز کتبی دریافت کنید تا قوانین مالکیت معنوی را رعایت کرده باشید.
 • درستی و شفافیت: در تبلیغات از عبارات گمراه‌کننده یا ادعاهای دروغین استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که مشتریان به دنبال اطلاعات دقیق و قابل اعتماد هستند.
 • آگاهی از قوانین گوگل ادز: قوانین گوگل ادوردز همیشه در حال به‌روزرسانی است و باید جدیدترین قوانین و مقررات مربوط به استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز را بدانید.

استفاده از نام رقیب در تبلیغات گوگل ادز

به یاد داشته باشید در دنیای بازاریابی و تبلیغات، کلید موفقیت ارائه اطلاعات دقیق و درست به مشتریان بالقوه است. بنابراین با رعایت اصول و استفاده صحیح از نام رقیب به طور موثر به مخاطبان هدفتان دسترسی پیدا کنید و آگاهی از برند خود را ارتقا دهید. ضمنا خواندن مقاله راهنمای انواع کمپین‌های گوگل ادز برای برندها و کسب‌وکارهای ایران را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0:00
0:00